Tips On Stretching Your Food Dollars
Americans go to the grocery store about 1 and a half times a week, and spend on average $100. I'm sure that average is higher than the average of those of us who watch what we buy and eat. Still its alot.
Here's a few hints on cutting the total down:
http://www.marketwatch.com/story/this-is-the-right-way-to-go-food-shoppi...?
---
Now I personally always try to have a list. I find that when I just walk into a grocery store for a few things, without a list, that I tend to add a few things here and there as I shop, often adding alot of money to my purchase. To help with that, I bought one of those smaller office white boards and put it on my kitchen wall. It provides me with a spot to add things as the week goes on, to the list then write the list down before I go shopping.
I also have a list of those things I eat on a regular basis. By watching for sales, I find I can save money if when an item does go on sale, I buy it in bulk.
I take a calculator along with me and keep a running total of my purchases. Sometimes if the total gets up there, I will return a few items that I don't need right now, or can go a week or two without.
I comparison shop. I have a small farmer's stand, 3 lower priced grocery stores, one upscale store and Walmart within 5 miles of my home. Walmart is the furthest out, with the upscale grocery store a mile closer. That one, has a very good meat department, so I usually drive to it as my furthest destination, and along the way stop at each of the cut rate stores to see what the prices are for each of the items on my list. I wait to buy on the return leg, purchasing the item at the lowest price at each store. I've found I can often times save $5-10 a list this way.
I combine my grocery trip with the ride home from work. Working third shift, I usually do my shopping in the morning. If there are a few things I need, I will stop on the way home.
---
I'm sure others here have tips and hints on how to save money, feel free to post them.
Magpie
Mon, 08/28/2017 - 22:09
Permalink
Miscellaneous tips
Food expenses have been a major area I've cut back on. Back in the US, my husband and I spent ~$50/wk on food ($60/wk when we were renting a place without an oven). When we moved to New Zealand for work, our bill was initially NZ$80-100/wk (US$58-72), but we've brought it down to NZ$20-40 (US$14-29) per week. My initial impetus was to cut down our budget by NZ$20/wk so that I could afford to buy tools (especially woodworking tools) for my many projects. Here are some things we've done to keep costs down:
All that being said, probably 1/4 of my food budget goes to chocolate and butter--don't feel that I'm living a life of asceticism! I'm interested to hear other folks' tips and tricks.
lathechuck
Tue, 12/24/2019 - 07:22
Permalink
Your tax dollars at work - USDA Thrifty Food Plan
It's easy to find, using Google, and claims that a US adult should be able to meet nutritional needs (as specified in the footnotes) on about $200/month per person. They've compiled a booklet of meal plans and recipes with a two-week cycle which includes variety, and economy of cooking (i.e., cook enough for provide leftovers for the next day).
Teresa from Hershey
Tue, 12/24/2019 - 14:08
Permalink
If you're willing to work at it, you can spend even less
I've seen the USDA Thrifty plan.
If you work at it (and I do), you can spend less than 200 per person per month.
I spend about that much for a household of four adults.
HOWEVER, the USDA thrifty plan food budget doesn't include pet food and mine does.
I don't think it includes paper goods, laundry soap, toiletries, health & beauty, etc. and mine does.
The key is stocking up when items are on sale.
Keep track of prices and buy only when the price is right and then buy enough to last your household until the next sale.
I don't use many coupons. Most of them are for highly processed foods I never use.
Also, learn to cook.
I devote a LONG chapter to grocery shopping in my book 'Suburban Stockade' that David was kind enough to recommend.
I will also say that it's darn hard to cut the USDA numbers down to say, $100 per person per month, without involving other people's money. You can't make any mistakes, you shop rock-bottom, and you don't waste a single thing.
Teresa from Hershey